Skąd bierze się wilczy apetyt u labradorów?

Skąd bierze się wilczy apetyt u labradorów?

Labradory, oprócz opinii idealnych psów rodzinnych, niosą za sobą również skojarzenia ze skrajną, niebywałą wręcz otyłością. “Mam wrażenie, że mój pies głoduje. Na jedzenie rzuca się jakby to był ostatni posiłek w jego życiu. Waży za dużo? No nie wiem, jest ciągle głodny – więc daję mu dużo jeść – tyle, ile chce.”

Tyle, że labrador chce jeść ciągle i stale więcej. Statystycznie jest to rasa, która najczęściej uporczywie domaga się jedzenia i stale jest im zbyt mało. Dorwawszy się do 12 kilogramowego worka karmy najprawdopodobniej zjedzą wszystko – a przynajmniej tyle, ile fizycznie tylko zmieszczą, maksymalnie się opychając. A jak się trochę dodatkowego miejsca zrobi – dojedzą resztę z nie mniejszym apetytem. Tylko dlaczego tak jest?

Okazuje się, że jest na to bardzo ciekawe wytłumaczenie. W krajach wysoko rozwiniętych procent psów cierpiących na nadwagę wynosi nawet 59% (!). Nadwaga u psów powoduje cukrzycę, problemy z układem ruchu, stawami (labradory są rasą szczególnie narażoną, stawy są u nich punktem newralgicznym), a także spadek kondycji. Więcej na temat nadwagi u psów przeczytacie w kolejnym artykule, teraz zapraszamy na konkrety.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zbadali 310 labradorów, oceniając ich kondycję fizyczną. Stworzyli również kwestionariusz dla właścicieli, w którym ci mieli wykazać stosunek ich psów do jedzenia.

Podczas badań odkryto, iż u 23% psów występuje mutacja genu POMC, który jest silnie związany z nadwagą labradorów i flat coated retriverów. Wymieniony gen wpływa na przekazywanie do mózgu informacji o stopniu najedzenia i sytości – w przypadku jego modyfikacji psy po prostu nie odczuwają, iż są już syte.

Dr Giles Yeo słusznie zwraca uwagę na to, iż fakt tak dużego apetytu sprawia, że labradory są bardziej skłonne do pracy, w której występuje nagroda w formie jedzenia, jednakże jest to broń obosieczna – łatwo bowiem o dodatkowe – zbędne kilogramy.

Świadomość występującego problemu jest u właścicieli labradorów tym ważniejsza, aby mogli uważniej kontrolować ilość zjadanego przez psa jedzenia, regulując ją w zależności od stopnia aktywności czworonoga.

Tak więc – bądźmy uważni! Nadwyżka kilogramów u psów stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a w skrajnych przypadkach – nawet i życia. Poza tym – wiadomo, ruch to zdrowie, dla obu stron, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej godzinie wspólnej aktywności!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *